Predstavnica Agencije za ravnopravnost spolova Bosne i Hercegovine, Ministarstva za ljudska prava i izbjeglice Bosne i Hercegovine učestvovala je na konferenciji „Partnerstvo za ekonomsku pravdu i prava: Koja je ekonomska vrijednost brige?”. Konferenciju je organizovao ured UN Women u okviru Akcione koalicije za „Ekonomska prava i pravda“ s ciljem pokretanja dijaloga o reformama u oblasti ekonomije brige i njege, te iznalaženja rješenja za bolje prepoznavanje i preraspodjelu odgovornosti u oblasti neplaćene, ali i plaćene njege i brige. Predstavljeni su rezultati “Polazne studije o ekonomiji brige i njege” koju je izradio Ekonomski institut Sarajevo u partnerstvu sa UN Women BiH, i uz podršku Švedske., Rezultati Studje su, između ostalog, pokazali sljedeće::
- žene u BiH provedu više od 6 sati dnevno na neplaćene poslove brige i njege, u odnosu na muškarce koji provedu nešto više od 3 sata.
- 85% žena kuha barem jednom dnevno, dok to radi samo 27% muškaraca.
- 70% brakova s djecom sa smetnjama u razvoju završi razvodom, pri čemu većina odgovornosti za brigu o djetetu pada na majku.
Naglašena je važnost donošenja i provođenja mjera za usklađivanje privatnog i profesionalnog života kao što je, između ostalog, razvoj poslovne prakse koja uvažava porodični život i jednako je dostupna ženama i muškarcima, investiranje u “ekonomiju brige”, kao i jačanje svijesti – podjednako kod muškaraca i kod žena – o potrebi ravnopravne podjele porodičnih i kućnih poslova. Usklađivanje privatnih i profesionalnih obaveza direktno podržava žene i muškarce kao jedinke, zatim porodicu, a onda i ekonomsko osnaživanje i društveno-ekonomski prosperitet Bosne i Hercegovine.