1. Home
  2.  » 
  3. Novosti
  4.  » Obuka o uvođenju rodno-odgovornog programskog budžetiranja i provedbi Akcionog plana za implementaciju UN Rezolucije 1325

Obuka o uvođenju rodno-odgovornog programskog budžetiranja i provedbi Akcionog plana za implementaciju UN Rezolucije 1325

06.11.2015. | Novosti, Novosti_1325

U periodu od 3–4. novembra, u organizaciji Agencije za ravnopravnost spolova Bosne i Hercegovine, Ministarstva za ljudska prava i izbjeglice Bosne i Hercegovine, održana je Obuka o uvođenju rodno-odgovornog programskog budžetiranja i provedbi Akcionog plana Vijeća ministara BiH za implementaciju UN Rezolucije 1325: „Žene, mir i sigurnost” u Bosni i Hercegovini.

Obuka je organizovana uz finansijsku podršku Ureda UN Women u Bosni i Hercegovini, a u okviru implementacije aktivnosti predviđenih Akcionim planom. Navedene aktivnosti imaju za cilj uvođenje principa ravnopravnosti spolova u rad nadležnih institucija. Obuci, koja je prvenstveno bila namijenjena osobama koje rade na izradi planova i programa, politika i budžeta, prisustvovalo je 30 predstavnika i predstavnica institucija i agencija angažiranih na implementaciji Akcionog plana.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Pozdravljajući prisutne u ime Agencije za ravnopravnost spolova Bosne i Hercegovine, Kika Babić-Svetlin je istakla važnost da, pored osoba zastupljenih u Koordinacionom odboru za praćenje Akcionog plana za implementaciju UN rezolucije 1325: „Žene, mir i sigurnost“ i kontakt osoba za rodna pitanja u nadležnim institucijama, i drugi uposlenici i uposlenice steknu znanja o uvođenju ravnopravnosti spolova i rodno-odgovornog budžetiranja u rad institucija u Bosni i Hercegovini.

Prisutnima se, u ime  Ureda UN Women u Bosni i Hercegovini, obratila Lejla Mamut ističući značaj Rezolucije 1325 koja je izmijenila način na koji međunarodna zajednica vidi pitanje mira i sigurnosti. Istakla je da se prema nalazima nedavno završene Globalne studije o sprovođenju Rezolucije 1325, inkluzivnost, transparentnost i održivost mirovnih procesa, mogu jedino osigurati kroz sudjelovanje žena na mjestima donošenja odluka u  bezbjednosnim snagama, policiji i mirovnim misijama.

Nakon obuke, predviđen je jednodnevni ili dvodnevni rad uz mentorstvo na odabranim aktima u institucijama i agencijama koje su iskazale zainteresovanost za ovakav vid dalje podrške.

DSC_0305

OLYMPUS DIGITAL CAMERA